Gospel Worship Hour

 

 

”If you came to praise Him, say Amen”

Söndag 10 november kl. 16.00 är det premiär för Gospel Worship Hour i Betlehemskyrkan, ett samarrangemang med EFS Mittsverige.

Vi är många som har gospeln som språk för vår tro. I denna gospelgudstjänst får vi chans att inspireras tillsammans med VASA GOSPEL under ledning av Micaela Starkman.

Maria Nordenback-Kress med sångare och musiker leder oss i kända gospellåtar och lovsånger. Vi får hämta kraft, uttrycka glädje, lovsång och jubel genom sångerna och ta emot gospelmusikens budskap som burit så många och kan bära oss.

Maria Smeds, präst, kommer att dela ett bibelord och undervisa. Det finns tillfälle för bön och förbön för den som önskar. Vi hoppas denna samling ska fungera som en oas där vi får vila och fyllas på till både ande, själv och kropp!

Medverkar gör också:

Berit Söderholm – sång
Peder Nordenback – sång
Petter Alin – gitarr
Jonatan Victor – trummor/slagverk
Johannes Arvidsson – bas

Efteråt finns det möjlighet att stanna kvar och umgås, vi bjuder på snacks och dricka i foajén. Fri entré, kollekt tas upp.

Varmt välkommen!